Rates & Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of units.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit price of Sargento cheese slices ($2.48 for 10 slices).
Back
$0.248 per slice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit price of Velveeta cheese slices ($3.18 for 12 slices).
Back
$0.265 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Sargento or Velveeta?
Back
Sargento is the better deal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 33 feet per second?
Back
The unit rate is 33 feet/1 second.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates from Ordered Pairs, Tables and Graphs

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade