Rates & Proportions

Rates & Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of units.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit price of Sargento cheese slices ($2.48 for 10 slices).

Back

$0.248 per slice.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit price of Velveeta cheese slices ($3.18 for 12 slices).

Back

$0.265 per slice.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Sargento or Velveeta?

Back

Sargento is the better deal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 33 feet per second?

Back

The unit rate is 33 feet/1 second.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?