Day 7 HW: Unit Rate Practice

Day 7 HW: Unit Rate Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it snowed 14 inches in 5 hours, what is the unit rate of snowfall per hour?

Back

2.8 inches per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kendall used 1/2 of a bag of seed to plant 1/10 of her garden. How many bags will Kendall use to plant her entire garden?

Back

5 bags.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If hamburger sells for 3 pounds for $6, how much will Alicia pay for 10 pounds?

Back

$20.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 18 orders in 3 days = ________ orders per day.

Back

6 orders per day.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?