
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?
Back
2/3 bags of food.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Oreos for $2.98 for 15 oz or Chips Ahoy for $2.50 for 14 oz?
Back
Chips Ahoy is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per candy bar if 9 candy bars cost $13.50?
Back
$1.50 per candy bar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pencils should each student get if a teacher sharpens 108 pencils for 27 students?
Back
Each student should get 4 pencils.
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Total Time.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?