Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?

Back

2/3 bags of food.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Oreos for $2.98 for 15 oz or Chips Ahoy for $2.50 for 14 oz?

Back

Chips Ahoy is the better deal.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per candy bar if 9 candy bars cost $13.50?

Back

$1.50 per candy bar.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many pencils should each student get if a teacher sharpens 108 pencils for 27 students?

Back

Each student should get 4 pencils.

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Total Time.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?