Ratios, Rates, & Proportions

Ratios, Rates, & Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per item.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the total amount by the number of items, ensuring the amount is on top.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 bars of soap cost $5, how much do 8 bars cost?

Back

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of a 7-pack of DVDs that costs $23.31?

Back

$3.33 per DVD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 19 dollars buys 7 books, what is the cost per book?

Back

$2.71 per book

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?