Rate and Proportion Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are the ratios 3/4 and 6/12 equivalent?
Back
No, they are not equivalent because 6/12 simplifies to 1/2, which is not equal to 3/4.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine the better buy between two products?
Back
Calculate the unit price for each product and compare them. The product with the lower unit price is the better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 33 bags of potato chips cost $34.60, what is the cost of one bag?
Back
The cost of one bag is $34.60 ÷ 33 = $1.05.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Equivalent ratios and ratio tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Ratios & Proportional Relationships Vocab

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Chapter 1 Vocab Pt. 1

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportionality Vocab

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportionality Vocabulary Words

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade