Essentials of Math IV -Final exam

Flashcard
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of one book if Kimberly pays 15 dollars for 3 books?
Back
$5
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the percentage of a shaded area in a figure?
Back
Divide the shaded area by the total area and multiply by 100.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What happens to inflation when the Federal Reserve decreases the money supply?
Back
Inflation decreases.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Net Pay?
Back
Net Pay is the amount of money received in a paycheck after deductions.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
30%.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
Divide the total price by the number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate percentage?
Back
Percentage = (Part/Whole) x 100.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
STAAR RELEASE Relative Frequency and Percent Bars

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Compare Fractions, Percentages, and Decimals

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Percentages

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Percentages: Shaded Grid

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Module 7 (Lesson 7.1-7.2) Practice

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Unit 6 Percents Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Identify Percentages

Flashcard
•
5th - 6th Grade
10 questions
Percents Flashcard

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Volume of Rectangular Prism

Quiz
•
5th Grade