Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine if two ratios form a proportion?
Back
Two ratios form a proportion if their cross products are equal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cross product of the ratios a/b and c/d?
Back
The cross product is ad and bc. If ad = bc, then a/b = c/d.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour, what is the ratio of sugar to flour?
Back
The ratio of sugar to flour is 2:3.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve for x in the proportion 4/x = 2/3?
Back
Cross multiply to get 4*3 = 2*x, which simplifies to x = 6.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 apples cost $10, what is the cost of one apple?
Back
The cost of one apple is $2.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions - Basic

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions (for a grade)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Setting Up Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade