#2.21 Flashcardizz - Proportion Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $1.25.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the missing value in a proportion?
Back
If a/b = c/d, then ad = bc.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does a ratio of 1:5 mean in terms of quantities?
Back
For every 1 part of the first quantity, there are 5 parts of the second quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Myesha uses 25 cups of flour, how much sugar is needed if the ratio is 1:5?
Back
5 cups of sugar are needed.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Ratio

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade