Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 3 pounds of apples for $3.60, the unit rate is the cost per pound.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 1500 students and 75 classrooms, the unit rate of students per classroom is 1500 ÷ 75 = 20 students per classroom.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.
Back
$1.20 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 1500 students in 75 classrooms?
Back
20 students to 1 classroom.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jan ran 5 miles in 48 minutes, what is her time per mile?
Back
9.6 min/mi.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is density in terms of unit rate?
Back
Density is the ratio of mass to volume, expressed as mass per unit volume.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the density of a 3-liter jug of honey with a mass of 4.5kg.
Back
1-liter jug has a mass of 1.5kg.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
4.1.2 Using Tables, Graphs, and Equations Proportional Rel.

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
8th Rates, Unit Rates, and Proportions

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Rate of Change

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
8th Math 4.4 Unit Rate as Slope

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade