Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 boxes take 1 hour to pack, how many boxes can be packed in 4 hours?

Back

12 boxes

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?

Back

$0.50

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 2 hours, what is its speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the missing value in a proportion?

Back

Set up the proportion, cross-multiply, and solve for the missing value.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?