Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 boxes take 1 hour to pack, how many boxes can be packed in 4 hours?
Back
12 boxes
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?
Back
$0.50
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 2 hours, what is its speed in miles per hour?
Back
60 miles per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the missing value in a proportion?
Back
Set up the proportion, cross-multiply, and solve for the missing value.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportion Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade