Unit 2 Review

Unit 2 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 11th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice creams cost?

Back

$6.40

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

7 soccer balls cost $630. How much do 14 soccer balls cost?

Back

$1260

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for b: 3b - 4 = 20

Back

b = 8

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for x: |4x−3| = 17

Back

x = 5 and x = -3.5

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

65% of 320 is what number?

Back

208

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for calculating percentage?

Back

Percentage = (Part/Whole) × 100

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total cost of multiple items?

Back

Total Cost = Cost per item × Number of items

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?