What is a unit rate?
4.1 Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you earn $30 for 5 hours of work, the unit rate is $30 ÷ 5 hours = $6 per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Back
$6.50 per pizza.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the better deal between two products?
Back
To find the better deal, calculate the unit price for each product and compare them. The product with the lower unit price is the better deal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices. What is the unit price?
Back
$0.248 per slice.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade