4.1 Unit Rates

4.1 Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you earn $30 for 5 hours of work, the unit rate is $30 ÷ 5 hours = $6 per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

Back

$6.50 per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the better deal between two products?

Back

To find the better deal, calculate the unit price for each product and compare them. The product with the lower unit price is the better deal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices. What is the unit price?

Back

$0.248 per slice.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?