Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

50 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the slowest reading rate? 3 pages in 9 minutes, 4 pages in 10 minutes, 5 pages in 13 minutes, 7 pages in 20 minutes?

Back

3 pages in 9 minutes.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

Back

$2.45.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $12 for 4 pounds?

Back

$3 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A teacher grades 25 homework assignments in 20 minutes. What is the rate per assignment?

Back

1 assignment every 0.8 minutes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?