Unit 2 Review- Ratios/Rates

Unit 2 Review- Ratios/Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different units of measurement.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify the ratio 12:36?

Back

1:3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Elijah earns $200 for 8 hours of work?

Back

$25 per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine if two ratios form a proportion?

Back

Two ratios form a proportion if they are equivalent.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 88 students in 4 classes?

Back

22 students per class.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

Back

2:3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?