ACA Test 3.2 Review

ACA Test 3.2 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. How many boxes can they pack in 8 minutes?

Back

112 boxes

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of bananas to apples if there are 2 bananas and 14 apples?

Back

2 to 7

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 50 millimeters to centimeters.

Back

5 cm

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 160 miles in 4 hours. How far will the car travel in 7 hours?

Back

280 miles

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert millimeters to centimeters?

Back

Divide the number of millimeters by 10.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?