ACA Test 3.2 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. How many boxes can they pack in 8 minutes?
Back
112 boxes
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of bananas to apples if there are 2 bananas and 14 apples?
Back
2 to 7
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 50 millimeters to centimeters.
Back
5 cm
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car travels 160 miles in 4 hours. How far will the car travel in 7 hours?
Back
280 miles
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert millimeters to centimeters?
Back
Divide the number of millimeters by 10.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Mathematics: 6th Grade Unit 3, 1 - 9

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade