Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 40 dollars for 5 pounds of concrete, the unit rate is 40 ÷ 5 = $8 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you have 75 pieces of candy in a 15 oz bag, how many pieces are there per ounce?

Back

5 pieces per ounce.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, or 15 pounds every 5 servings?

Back

$6 for each hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which is the better buy between two products?

Back

Calculate the unit price for each product and compare them. The product with the lower unit price is the better buy.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 12 pack of Coke costs $3.50 and a 6 pack costs $1.80, which is the better buy?

Back

The 12 pack of Coke is the better buy.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of customers if a store sees 120 customers in 8 hours?

Back

15 customers per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?