Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 40 dollars for 5 pounds of concrete, the unit rate is 40 ÷ 5 = $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have 75 pieces of candy in a 15 oz bag, how many pieces are there per ounce?
Back
5 pieces per ounce.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, or 15 pounds every 5 servings?
Back
$6 for each hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which is the better buy between two products?
Back
Calculate the unit price for each product and compare them. The product with the lower unit price is the better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12 pack of Coke costs $3.50 and a 6 pack costs $1.80, which is the better buy?
Back
The 12 pack of Coke is the better buy.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of customers if a store sees 120 customers in 8 hours?
Back
15 customers per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade