Multiply/Divide Decimals Review

Multiply/Divide Decimals Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product of 0.4 and 0.3?

Back

0.4 x 0.3 = 0.12

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Suzanne ran 4.5 miles and earned $2.40 per mile, how much did she earn?

Back

$10.80

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does one book cost if Mrs. Rice bought 27 books for $67.50?

Back

$2.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sarah and Emma spent $94.16 together, how much did each pay if they split the bill?

Back

$47.08

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost for 65 students if each admission ticket costs $9.50?

Back

$617.50

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the definition of multiplying decimals?

Back

Multiplying decimals involves multiplying the numbers as if they were whole numbers and then placing the decimal point in the product.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the definition of dividing decimals?

Back

Dividing decimals involves dividing the numbers as if they were whole numbers and then placing the decimal point in the quotient.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?