Multiply/Divide Decimals Review

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the product of 0.4 and 0.3?
Back
0.4 x 0.3 = 0.12
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Suzanne ran 4.5 miles and earned $2.40 per mile, how much did she earn?
Back
$10.80
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does one book cost if Mrs. Rice bought 27 books for $67.50?
Back
$2.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sarah and Emma spent $94.16 together, how much did each pay if they split the bill?
Back
$47.08
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost for 65 students if each admission ticket costs $9.50?
Back
$617.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of multiplying decimals?
Back
Multiplying decimals involves multiplying the numbers as if they were whole numbers and then placing the decimal point in the product.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of dividing decimals?
Back
Dividing decimals involves dividing the numbers as if they were whole numbers and then placing the decimal point in the quotient.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Divide Decimals by Whole Numbers

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Divide Decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Multiply and Divide Decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Dividing and Multiplying decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade