Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 20 ounces of pasta that costs $2.60?

Back

$0.13 per ounce.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

7.5 customers.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jose buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?

Back

$1.10 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Amount / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?