What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 20 ounces of pasta that costs $2.60?
Back
$0.13 per ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
7.5 customers.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jose buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?
Back
$1.10 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Amount / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Featheringill Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade