Proportions Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit rate?
Back
The unit rate is found by dividing the quantity by the number of units, expressed as 'quantity per unit'.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 apples cost $1.50, what is the cost of 1 apple?
Back
$0.50 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between ratios and proportions?
Back
Ratios compare two quantities, while proportions show that two ratios are equivalent.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you use proportions to solve word problems?
Back
You can set up a proportion based on the relationships described in the problem and solve for the unknown.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 14 children made 84 bracelets, how many bracelets does 1 child make?
Back
6 bracelets per child.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
*PRACTICE* Proportions Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Setting Up & Setting Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade