Unit Price and Comparison

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of $97.50 for 15 pizzas?
Back
$6.50 per pizza
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of Daisy sour cream $1.49 for 8 oz and Kraft sour cream $2.55 for 16 oz. Which is the better deal?
Back
Kraft is the better deal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit pricing?
Back
Cost per unit of measure of goods.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What's the better buy: $2.99 for 32 oz or $0.85 for 6 oz?
Back
$2.99 for 32 oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
Divide the total cost by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a product costs $4.50 for 3 pounds, what is the unit price per pound?
Back
$1.50 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Review of ratios, rates and better buy

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Pre- al: fractional rates

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Price and Comparison

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
9th Grade
17 questions
Better Buy Unit Price

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
8 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
10th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade