Unit Price and Comparison

Unit Price and Comparison

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of $97.50 for 15 pizzas?

Back

$6.50 per pizza

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit price of Daisy sour cream $1.49 for 8 oz and Kraft sour cream $2.55 for 16 oz. Which is the better deal?

Back

Kraft is the better deal.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is unit pricing?

Back

Cost per unit of measure of goods.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What's the better buy: $2.99 for 32 oz or $0.85 for 6 oz?

Back

$2.99 for 32 oz.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

Divide the total cost by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a product costs $4.50 for 3 pounds, what is the unit price per pound?

Back

$1.50 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?