Math 7 - UNIT FLASHCARD - UNIT RATES and COMPARING

Math 7 - UNIT FLASHCARD - UNIT RATES and COMPARING

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 5-pound bag of cat food costs $11, what is the unit price per pound?

Back

$2.20 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 150 pieces of candy for 25 students.

Back

6 pieces/student.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?