Unit Rates Warm Up for Flashcard 2

Unit Rates Warm Up for Flashcard 2

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $44 in 4 days, the unit rate is $11 per day.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate for $44 in 4 days.

Back

$11 per day.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Destiny can bake 24 cupcakes in 20 minutes, how long will it take her to bake 30 cupcakes?

Back

25 minutes.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per apple if 7 apples cost $4.55?

Back

$0.65 per apple.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate for 12 cans for 6 people.

Back

2 cans per person.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate for 27 outs in 9 innings.

Back

3 outs per inning.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to express it as a quantity of one.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?