Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity to find the cost per unit.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 gallons of gasoline cost $15.00, what is the price per gallon?
Back
$2.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are the characteristics of a proportional relationship on a graph?
Back
They are linear (straight line) and pass through the origin.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Does the graph of a proportional relationship pass through the origin?
Back
Yes.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 9 concert tickets cost $279, what is the cost per ticket?
Back
$31.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality in a proportional relationship?
Back
It is the ratio of y to x, which remains constant.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Proportional relationships

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade