Culinary Measuring and Math

Culinary Measuring and Math

Assessment

Flashcard

Life Skills

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Choose the correct equation: You bought a jar that contains 6 qts of mayonnaise and was $5.95. You want to know the UNIT COST of 1 q. Options: 6 x 16= 96, 96/5.95= answer, 5.95/6= answer, 6 x 16= 96, 5.95/96= answer, 16/5.95=answer

Back

6 x 16= 96, 5.95/96= answer

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you properly measure a cup of flour?

Back

Spoon flour into measuring cup until it is well over the top. Level off with a straight edge.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many tsp in 1/4 qt?

Back

42

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation for Edible Portion Percent (EP)?

Back

EP= As served/As purchased

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Choose the correct equation:
You went to the store and bought 5 apples for a fruit salad that weighed a total of 20 oz. After you peeled and cored them, they weighed a total of 15 oz. What is the Edible Portion %?
Options: EP=20/5, EP=15/20, EP=20/15, EP=5/15

Back

EP=15/20

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Choose the correct equation:
A recipe of Beef Tips and rice costs a total of $10.87 to make 8 portions. What is the cost for one portion?

Back

10.87/8=answer

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you properly measure 1 cup of milk?

Back

Use a liquid measuring cup, and put it on a flat surface to see at eye level when it reaches the mark.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?