Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportional relationship?
Back
A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other quantity is constant.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if two quantities are in proportion?
Back
It means that as one quantity increases or decreases, the other quantity does so at a constant rate.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 gallons of gas cost $15, what is the cost per gallon?
Back
$3 per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you travel 240 miles using 8 gallons of gas, how many miles do you travel per gallon?
Back
30 miles per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
True/False: A graph of a proportional relationship is a straight line that passes through the origin.
Back
True.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of apples cost $6, how much do 5 pounds cost?
Back
$10.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Constant Of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships 2/8/25

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Graphing Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationship Review

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade