Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportional relationship?

Back

A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other quantity is constant.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if two quantities are in proportion?

Back

It means that as one quantity increases or decreases, the other quantity does so at a constant rate.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 gallons of gas cost $15, what is the cost per gallon?

Back

$3 per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you travel 240 miles using 8 gallons of gas, how many miles do you travel per gallon?

Back

30 miles per gallon.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

True/False: A graph of a proportional relationship is a straight line that passes through the origin.

Back

True.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of apples cost $6, how much do 5 pounds cost?

Back

$10.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?