Q2 Math 7 Day 1 Bootcamp Review: Proportions & Unit Rates

Q2 Math 7 Day 1 Bootcamp Review: Proportions & Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality?

Back

The constant of proportionality is the ratio between two proportional quantities, often represented as 'k'.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Carl earns $11 per hour, how much does he earn in 5 hours?

Back

$55 (calculated as 11 * 5).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ronald bought 2 ½ pounds of candy for $14.33. What is the price per pound?

Back

$5.73 (calculated as 14.33 ÷ 2.5).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Wendy bought 7 ¾ pounds of chicken for $20.99. What is the price per pound?

Back

$2.71 (calculated as 20.99 ÷ 7.75).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Amount / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?