Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 5 pounds of concrete for $40, the unit rate is $8 per pound.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity. For example, if you have 120 customers in 6 hours, divide 120 by 6 to find the unit rate of 20 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 120 customers in 6 hours?

Back

20 customers per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 12-pack of soda costs $3.50, what is the unit price per can?

Back

$0.29 per can (3.50 divided by 12).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 6-pack of soda costs $1.80, what is the unit price per can?

Back

$0.30 per can (1.80 divided by 6).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12-pack for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

Back

The 12-pack is the better buy.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?

Back

4 red apples to 3 green apples.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?