Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a skydiver falls 144 feet in 3 seconds, how far does the skydiver fall per second?
Back
48 feet per second.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound of a 20-lb bag of dog food that costs $23.44?
Back
$1.17 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which size bag of dog food has the lowest cost per pound: 8-lb for $9.88, 20-lb for $23.44, or 40-lb for $49.00?
Back
The 20-lb bag has the lowest cost per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store has 120 customers in 6 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit cost of an item?
Back
To find the unit cost, divide the total cost by the number of items. For example, if 15 pizzas cost $97.50, the unit cost is $97.50 ÷ 15 = $6.50 per pizza.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Constant Rate of Change (CROC)

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Constant Rate of Change

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Ratio Tables & Graphs

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade