Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a skydiver falls 144 feet in 3 seconds, how far does the skydiver fall per second?

Back

48 feet per second.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pound of a 20-lb bag of dog food that costs $23.44?

Back

$1.17 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which size bag of dog food has the lowest cost per pound: 8-lb for $9.88, 20-lb for $23.44, or 40-lb for $49.00?

Back

The 20-lb bag has the lowest cost per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store has 120 customers in 6 hours, what is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit cost of an item?

Back

To find the unit cost, divide the total cost by the number of items. For example, if 15 pizzas cost $97.50, the unit cost is $97.50 ÷ 15 = $6.50 per pizza.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?