Make-up FLASHCARDIZZ for 6th Conn UNIT 2 12/10

Make-up FLASHCARDIZZ for 6th Conn UNIT 2 12/10

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, you can cross-multiply and then divide to find the missing value.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of hamburger meat costs $6, how much does 1 pound cost?

Back

$2 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is an equivalent ratio?

Back

An equivalent ratio is a ratio that has the same value when simplified.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of 8:6 in simplest form?

Back

4:3.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a missing value in a ratio table?

Back

You can use cross-multiplication or set up a proportion to find the missing value.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 1 quart of water requires 2 tablets of iodine, how many tablets are needed for 4 quarts?

Back

8 tablets.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?