Ratios/Rates/Unit Rate

Ratios/Rates/Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A rate with a denominator of one.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Identify the incorrectly written ratio: X : Y, X and Y, X/Y, X to Y.

Back

X and Y.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant rate of change if a long distance call costs $.10 per minute?

Back

Yes, $.10 per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which pack is the better buy: An 8 pack of juice boxes for $4.79 or a 12 pack for $6.59?

Back

12 pack.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Express the ratio of 2 to 3 in fraction form.

Back

2/3.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Rate?

Back

A comparison of two quantities with different units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?