
Budgeting Review
Flashcard
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a budget?
Back
A plan for spending and saving your money.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is income?
Back
The money that you earn.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is net pay?
Back
The amount of money you take home after taxes and deductions.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
Divide the total cost by the number of items.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?
Back
1 doughnut would cost $0.25.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the best buy? 7 pencils for $1.40, 6 pencils for $1.26, or 8 pencils for $1.88?
Back
7 pencils for $1.40.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Why is it important to use net pay when creating a budget?
Back
Your net pay is a more accurate picture of how much money you have available to spend or save.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?