Constant of proportionality from word problems

Constant of proportionality from word problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality?

Back

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the constant of proportionality from a word problem?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $15 to send 3 packages, what is the constant of proportionality?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

For every $5 saved, parents give $10. What is the constant of proportionality?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Karen can sow 10 shirts every 3 months. What is her rate of sowing in shirts per month?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A box of cereal costs $3.59 for 30 oz. What is the cost per ounce?

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if two quantities are directly proportional?

Back

Two quantities are directly proportional if they increase or decrease at the same rate, meaning their ratio remains constant.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?