What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?
Back
20 pages per day.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?
Back
48 feet per second.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?
Back
5 seats per row.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 120 customers in 6 hours?
Back
20 customers per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Flashcard 4: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade