Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

Back

20 pages per day.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?

Back

48 feet per second.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

Back

5 seats per row.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 120 customers in 6 hours?

Back

20 customers per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?