Proportions and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you have 60 miles in 3 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 3 hours = 20 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 8 out of 20 homeowners have cable television, what is the ratio of homeowners with cable to total homeowners?
Back
The ratio is 8:20, which simplifies to 2:5.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion to solve for an unknown?
Back
Set up a proportion by creating a fraction for each ratio and then cross-multiply to solve for the unknown.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of gallons used per hour if 75 gallons are used in 6.25 hours?
Back
The unit rate is 12 gallons per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Hector paid $105 for 6 tickets, how do you find the cost per ticket?
Back
Divide the total cost by the number of tickets: $105 ÷ 6 = $17.50 per ticket.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a rate to a unit rate?
Back
To convert a rate to a unit rate, divide both the numerator and denominator by the denominator.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Chapter 1 Vocab Pt. 1

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Test

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Real World Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratio, Rates, and Unit Rate Review

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade