Best Buy "Unit Price"

Best Buy "Unit Price"

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

17 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 'Unit Price'?

Back

The cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the Unit Price?

Back

Divide the total price by the number of items. For example, if 18 pens cost $6.84, the unit price is $6.84 ÷ 18.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better buy: 18 pens for $6.84 or 30 pens for $8.40?

Back

30 pens are a better buy because the unit price is lower.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the Unit Price of 18 pens for $6.84?

Back

$0.38 per pen.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the Unit Price of 30 pens for $8.40?

Back

$0.28 per pen.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better buy: 34 liters of gas for $15.98 or 12 liters for $4.68?

Back

12 liters are a better buy.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the Unit Price of 34 liters of gas for $15.98?

Back

$0.47 per liter.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?