What is a ratio?
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or price per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, allowing for easy comparison of different rates.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine if a table represents a proportional relationship?
Back
A table represents a proportional relationship if all ratios reduce to the same unit rate.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Darling drives 280 miles in 4 hours, what is her unit rate in miles per hour?
Back
70 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost of one item when given the total cost for multiple items?
Back
Divide the total cost by the number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 18 bottles of Gatorade cost $9.36, what is the cost of one bottle?
Back
$0.52.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportional Relationships Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Unit Rates/Scale Factor/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade