Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'x per 1 unit'.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of one item from a total cost?
Back
To find the cost of one item, divide the total cost by the number of items.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 20 tickets cost $250, how much does one ticket cost?
Back
One adult ticket costs $12.50.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of an item?
Back
The unit price is the cost per single unit of measure, such as per item, per pound, etc.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price from a total cost?
Back
Divide the total cost by the total number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If bananas cost $1.44 per pound, how much do 6 pounds cost?
Back
6 pounds of bananas cost $8.64.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade