Math 7 - Midterm Exam Review
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of altitude?
Back
Altitude is the height of an object or point in relation to sea level or ground level. Above sea level is positive, and below sea level is negative.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you represent a hiker's altitude change mathematically?
Back
If a hiker starts at -20 feet and increases altitude by 20 feet, the equation is: -20 + 20 = 0 feet.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What inequality can Frank use to determine the maximum number of games he can bowl?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the unit rate represent in a graph of hours versus miles?
Back
The unit rate is the slope of the line, representing the number of miles traveled per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per ounce of juice?
Back
Cost per ounce = Total cost / Total fluid ounces. For Brand Y: $1.25 / 5 oz = $0.25 per ounce. For Brand Z: $1.21 / 11 oz = $0.11 per ounce.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equation to determine how many people Mrs. Bohrer can bring to the zoo?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference in cost per ounce between two brands of juice?
Back
The difference is $0.14 per ounce.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Boon Wurrung words
Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Organic 2 Exam 4 Review
Flashcard
•
KG
8 questions
CHILDREN 2 (1ST CLASS)
Flashcard
•
KG
10 questions
Year 7 Textiles quiz
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Functions
Flashcard
•
8th Grade
12 questions
Yr7 Scratch key terms - flashcards
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Shopping list
Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Flashcard Inizio seconda guerra mondialets
Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade