Unit Rates and Conversions Flashcard Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $1, the unit rate is $0.33 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many ounces are in a pound?
Back
There are 16 ounces in a pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 3 yards to feet.
Back
3 yards is equal to 9 feet.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
The unit rate is 60 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many centimeters are in a meter?
Back
There are 100 centimeters in a meter.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to convert miles to kilometers?
Back
To convert miles to kilometers, multiply the number of miles by 1.60934.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you earn $10 for 2 hours of work, what is your hourly rate?
Back
Your hourly rate is $5 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
6th Grade Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Measurement Conversions

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
8 questions
Ratios / Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade