Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity in the numerator by the quantity in the denominator.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

Back

5 seats.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if a rate is expressed as a unit rate?

Back

It means the rate is simplified to show how much of something is per one unit of another.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of speed?

Back

60 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 12 apples for $3?

Back

$0.25 per apple.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?