Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate for one of something, such as miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you have 40 jumps in 4 minutes, the unit rate is 40 jumps ÷ 4 minutes = 10 jumps per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump in 1 minute?

Back

10 jumps per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12 pack of Coke for $3.50 or a 6 pack for $1.80?

Back

The 12 pack of Coke is the better buy.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of items. For example, for a 12 pack costing $3.50, the unit price is $3.50 ÷ 12.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of Sasha mowing 3/8 of an acre in 3/4 of an hour?

Back

1/2 acre per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a painter uses 1 1/2 gallons of paint for 3/4 of a room, how much paint is needed for the whole room?

Back

2 gallons.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?