Intro to Math M3 L2

Intro to Math M3 L2

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the cost per unit?

Back

Cost per unit = Total cost / Number of units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

$1.50 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

Divide the total price by the total weight or quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mike paid $68 for 4 pizzas, how much did he pay per pizza?

Back

$17.00 per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate of customers per hour?

Back

Unit rate = Total customers / Total hours.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Game Stop sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?