Intro to Math M3 L2

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the cost per unit?
Back
Cost per unit = Total cost / Number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?
Back
$1.50 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
Divide the total price by the total weight or quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mike paid $68 for 4 pizzas, how much did he pay per pizza?
Back
$17.00 per pizza.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of customers per hour?
Back
Unit rate = Total customers / Total hours.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Game Stop sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Intro to Unit Rates (6.RP.A.2)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade