Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 4 bags of ice cost $9.60, the unit rate is $9.60 ÷ 4 = $2.40 per bag.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 bags of ice cost $9.60, how much does 1 bag cost?

Back

$1.60 per bag.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 2 pounds of beef jerky cost $27.52, what is the cost per pound?

Back

$13.76 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you compare unit prices from different stores?

Back

To compare unit prices, calculate the cost per unit for each option and then compare those values. The lower the unit price, the better the deal.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a bookstore sells 5 books for $26.35, what is the unit price per book?

Back

$5.27 per book.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a video game store sells 3 games for $56.28, what is the price for one game?

Back

$18.76 per game.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?