Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 4 bags of ice cost $9.60, the unit rate is $9.60 ÷ 4 = $2.40 per bag.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 bags of ice cost $9.60, how much does 1 bag cost?
Back
$1.60 per bag.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 pounds of beef jerky cost $27.52, what is the cost per pound?
Back
$13.76 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you compare unit prices from different stores?
Back
To compare unit prices, calculate the cost per unit for each option and then compare those values. The lower the unit price, the better the deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a bookstore sells 5 books for $26.35, what is the unit price per book?
Back
$5.27 per book.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a video game store sells 3 games for $56.28, what is the price for one game?
Back
$18.76 per game.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
7th Grade Math Review: Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade