What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 4 bags of ice cost $9.60, the unit rate is $9.60 ÷ 4 = $2.40 per bag.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 bags of ice cost $9.60, how much does 1 bag cost?
Back
$1.60 per bag.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 pounds of beef jerky cost $27.52, what is the cost per pound?
Back
$13.76 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you compare unit prices from different stores?
Back
To compare unit prices, calculate the cost per unit for each option and then compare those values. The lower the unit price, the better the deal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a bookstore sells 5 books for $26.35, what is the unit price per book?
Back
$5.27 per book.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a video game store sells 3 games for $56.28, what is the price for one game?
Back
$18.76 per game.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
37 questions
Math EOG review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade