Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, to find the unit rate of $15 for 2 lbs, divide 15 by 2 to get $7.50 per lb.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $15 for 2 lbs.
Back
$7.50/lb
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 350 miles in 5 hours.
Back
70 mph
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 95 students in 5 classes.
Back
19 students/class
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 150 pieces of candy for 25 students.
Back
6 pieces/student
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 675 beats in 5 minutes.
Back
135 beats/minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates Practice Homework

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate 12/13

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade