What is a rate?
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, usually with different units, such as speed (miles per hour) or price (cost per item).
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, you can cross-multiply the two ratios and set them equal to each other, then solve for the unknown.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal. For example, 1/2 = 2/4 is a proportion.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 1 cm on a map represents 25 km, how many km does 7 cm represent?
Back
175 km.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit price?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 boxes of candy cost $12.54, what is the unit price of one box?
Back
$2.50 per box.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions, Percent Proportions and Unit Rates Test

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio, Rates, and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade