Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, usually with different units, such as speed (miles per hour) or price (cost per item).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, you can cross-multiply the two ratios and set them equal to each other, then solve for the unknown.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal. For example, 1/2 = 2/4 is a proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 1 cm on a map represents 25 km, how many km does 7 cm represent?
Back
175 km.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit price?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 boxes of candy cost $12.54, what is the unit price of one box?
Back
$2.50 per box.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Conversions Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Proportions Station Day 1

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 7 Review (Ratios, Rates, Proportions, and Percents)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade