Ratio, Rates and Unit Rates CFU

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction: 9/40 ÷ 1/2
Back
9/20
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much sugar is needed for 1 batch of brownies if 2/3 cup is needed for 1/3 batch?
Back
2 cups
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of Sargento cheese slices ($2.48 for 10 slices).
Back
$0.248 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of Velveeta cheese slices ($3.18 for 12 slices).
Back
$0.265 per slice.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?
Back
Sargento is the better deal.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade