Ratio, Rates and Unit Rates CFU

Ratio, Rates and Unit Rates CFU

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the complex fraction: 9/40 ÷ 1/2

Back

9/20

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much sugar is needed for 1 batch of brownies if 2/3 cup is needed for 1/3 batch?

Back

2 cups

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit price of Sargento cheese slices ($2.48 for 10 slices).

Back

$0.248 per slice.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit price of Velveeta cheese slices ($3.18 for 12 slices).

Back

$0.265 per slice.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?

Back

Sargento is the better deal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?