Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5/10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Isabella flew 600 miles in 120 minutes. How many miles per minute did she fly?

Back

5 miles per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tracey ran 1,000 meters in 5 minutes. How many meters/minute did she run?

Back

200 meters per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ava read 110 books in 11 months. How many books per month did she read?

Back

10 books per month.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?

Back

$9.00 per basketball.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

The formula to find the unit rate is: Unit Rate = Total Quantity / Total Time or Total Cost.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?