What is a unit rate?
Finding Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5/10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Isabella flew 600 miles in 120 minutes. How many miles per minute did she fly?
Back
5 miles per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Tracey ran 1,000 meters in 5 minutes. How many meters/minute did she run?
Back
200 meters per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ava read 110 books in 11 months. How many books per month did she read?
Back
10 books per month.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?
Back
$9.00 per basketball.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
The formula to find the unit rate is: Unit Rate = Total Quantity / Total Time or Total Cost.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Grade 7 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Day 7 HW: Unit Rate Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate from Graphs

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade