Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of the other item. For example, if you can type 408 words in 4 minutes, the unit rate is 408 words ÷ 4 minutes = 102 words per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jack jumps 40 times in 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?

Back

10 times.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum?

Back

$0.10 per piece of gum.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If four pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound of bananas?

Back

$1.50 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?