Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 300 miles ÷ 5 hours = 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating a rate?
Back
Rate = Quantity / Time.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, how much do 10 apples cost?
Back
If 4 apples cost $2, then 10 apples cost $5 (using the unit rate: $2/4 apples = $0.50 per apple, then $0.50 x 10 apples = $5).
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between fractions and decimals?
Back
Fractions can be converted to decimals by dividing the numerator by the denominator.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve for x in the equation x - 8 = -5?
Back
Add 8 to both sides of the equation: x = -5 + 8, so x = 3.
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportions on Tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade