Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?
Back
The unit rate is 36 cookies ÷ 4 dollars = 9 cookies per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you spend $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
The unit rate is $3.75 ÷ 3 pounds = $1.25 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?
Back
The price per gallon is $15.00 ÷ 6 gallons = $2.50 per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 10 miles driven in 2 hours?
Back
The unit rate is 10 miles ÷ 2 hours = 5 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?
Back
The unit rate is 150 miles ÷ 5 gallons = 30 miles per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Flashcard 4: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Mid-unit 3 Review

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Math 6-Rates and Unit Rates Test Review

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Flashcard 4: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade