Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?

Back

The unit rate is 36 cookies ÷ 4 dollars = 9 cookies per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

The unit rate is $3.75 ÷ 3 pounds = $1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?

Back

The price per gallon is $15.00 ÷ 6 gallons = $2.50 per gallon.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 10 miles driven in 2 hours?

Back

The unit rate is 10 miles ÷ 2 hours = 5 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?

Back

The unit rate is 150 miles ÷ 5 gallons = 30 miles per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?